Sebastian Oroń jest absolwentem krakowskiej Akademii Muzycznej. Swoje umiejętności doskonalił  na kursach mistrzowskich prowadzonych przez Jeana-Marie Londeix’a, Güntera Preisner’a, Arno Bornkamp’a, Vincenta David’a, Jana Schulte-Bunert’a.

W duecie z Michałem Dziadem (SaxPianoDuo) jest laureatem I nagrody w kategorii duetów oraz Grand Prix w VI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie (2002r.), I nagrody w VI Międzynarodowym Konkursie Muzyki Kameralnej Concorsi di Musica della Val Tidone – Premio „Anguissola Scotti” (Włochy 2003r.).

Jest również zdobywcą wyróżnienia w I Ogólnopolskim Konkursie Duetów Saksofonowych (z Łukaszem Nędzą) w Szczecinie (2005r.)

Był wielokrotnym stypendystą Prezydenta Miasta Lublina, jak również Prezesa Rady Ministrów w 1998r., Ministra Kultury w 2003r., oraz Prezydenta Miasta Krakowa w 2004r.

Jest członkiem Krakowskiego Kwartetu Saksofonowego, z którym prowadzi ożywioną działalność koncertową.

Ma na swym koncie liczne prawykonania utworów napisanych zarówno przez kompozytorów polskich jak i zagranicznych m.in. Edwarda Bogusławskiego
(dla SaxPianoDuo), Piotra Wróbla, Jesusa Villa Rojo, Dariusza Przybylskiego, Roberta Koska. Jako solista występował w koncercie inauguracyjnym Orkiestry Nova w Krakowie (2009r.).

Uczestniczył w wielu festiwalach muzycznych m.in.: V Międzynarodowym Festiwalu „From Chopin to Górecki”, Międzynarodowym Festiwalu „10 Laboratorium Muzyki Współczesnej”, Chanterelle Festiwal, Musica Polonica Nova, III Festiwal Muzyki Polskiej, Cenobio di San Vittore – Bolonia, „Muzyka na Szczytach” w Zakopanem.

Występował w najbardziej znanych salach koncertowych w Polsce
m.in. w Filharmonii Narodowej i Filharmonii Krakowskiej, Filharmonii Śląskiej, Studiu Koncertowym im. Agnieszki Osieckiej, Oratorium Marianum we Wrocławiu, jak również salach wielu krajów Europy – Czech, Holandii, Niemiec, Włoch, Austrii. Nagrywał dla Polskiego Radia i Telewizji, a płyta Musica Polonica Nova „Acte Prealable” na której występuje w 2004 roku otrzymała nominację do nagrody  „Fryderyka” w kategorii Polska Muzyka Współczesna.